Czy biblioteki mają jeszcze rację bytu?

W dzisiejszych czasach, gdy przepływ informacji z jednego końca świata na drugi jest w zasadzie błyskawiczny, a każdy chce być na bieżąco, zastanawia fakt, czy postęp ten nie dotknął również czytelnictwa i nie sprawił, że biblioteki straciły rację bytu. Nie ma bowiem co ukrywać, że jeśli już sięgamy po książki to wybieramy księgarnie i sięgamy po książki głośno reklamowane. Jeśli jednak myślicie, że biblioteki odejdą do lamusa to jesteście w błędzie, wciąż są to instytucje odwiedzane przez czytelników. Jakich?

Przede wszystkim tych, którzy nie gonią za nowościami, a wartościową lekturą. Można tam spotkać zarówno czytelników dojrzałych, gustujących w poważnej literaturze, jak i tych, którzy np. szukają dzieł ulubionych autorów, a niekoniecznie mają miejsce na tworzenie własnej biblioteczki albo dzieci poszukujące lektur dla siebie. Poza tym, biblioteki dbają o swoje zasoby i w miarę możliwości uzupełniają je o najnowsze pozycje, więc czytelnik szukający nowości też tu coś znajdzie. Inną sprawą jest, że te biblioteczne nowości często są oblegane.

Niemniej jednak niektórzy czytelnicy zwyczajnie cenią sobie wygodę takiej formy posiadania książek, a więc ich wypożyczania. Możemy bowiem przeczytać coś bez potrzeby wydawania na to pieniędzy i zabierania miejsca w domu. Oczywiście wypożyczenie książki jest czasowe, ale ten kto korzysta z takiej formy wie, że w osiedlowej bibliotece najczęściej nic się nie dzieje, jeśli oddamy książkę po terminie. Możemy także wypożyczać kilka pozycji na raz, za co na pewno podziękuje nam nasz portfel. Niewątpliwie więc biblioteki mają swoje zalety i mimo spadku w czytelnictwie nadal są odwiedzane przez czytelników.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis